KLİNİK ANALİZ


İnsan nefesinden gelen uçucu kimyasalların incelenmesi, kanser gibi hastalıkları hızlı ve invaziv olmayan bir şekilde teşhis etme potansiyeli ile ilgili olarak son zamanlarda artan bir ilgi çekmiştir.

Biyolojik izleme, kimyasallara kişisel maruziyeti değerlendirmek için uzun yıllardır yapılmaktadır ve iyi bilinen bir yöntemdir. Fakat yapılan son araştırmalar, biyolojik izlemenin hastanın sağlık durumunun anlaşılmasına yardımcı olmak üzere yüksek bir potansiyele sahip olduğu yönündedir.

Geleneksel kan ve idrar izleme invazivdir ve genellikle gaz kromatografi ile analiz edebilmek için zor ve karmaşık numune hazırlığı gerektirir. Bunun yerine nefes izlemenin kullanılması zorlu numune hazırlama prosedürlerine ihtiyaç duyulmasını ortadan kaldırır ve sağlık durumunun hızlı bir şekilde belirlenmesine katkı sağlar.

Nefes temelli hastalıkların teşhisine yönelik literatürde (çeşitli kanserler, astım, akciğer hastalığı, solunum rahatsızlıkları, karaciğer hastalığı ve böbrek hastalığı) güncel çalışmalar mevcuttur.

Ayrıca, bu alandaki araştırmanın önemli bir yönü, nefes profillerindeki doğal değişkenliği ve diyet ve çevre gibi dış faktörlerin etkisini araştırmayı içerir.

Lita nefes profili araştırmalarına yönelik numune hazırlığı gerektirmeyen, basit analitik çözümler sunmaktadır.